Most likely not all on that one 60 acre piece. Deer wise up real quick, after you start whittling down their numbers. That’s the key to their survival. Two deer a year seems reasonable.
Assuming an average yield of 50 lbs edible per deer, that works out to $ 30 per pound, just to cover the $ 3k in property taxes.
That sounds very expensive. You could probably buy Wagu fillet mignonette or Alaskan king crab cheaper than that. I always shoot for $ 1.00 per pound on my venison, including most input costs.
I don’t consider property taxes on input costs though, because I need elbow room anyhow. I just consider stuff like hunting license, ammo, fertilizer, fuel, and herbicide for food plots (I usually get free seed). I also don’t consider equipment costs, because I need that for property maintenance and gardening anyhow.